Drahé energie: Pozor na prastarou lednici

Drahé energie: Pozor na prastarou lednici


V některých domácnostech není výjimkou, že ve spíži vrčí 25 i více let stará "calexka". Takový spotřebič je v porovnání s dnešními modely energetický otesánek a má smysl uvažovat o výměně, pokud možno za model, který se sám postará o odmrazování.

Lednice však není jediný nenápadný žrout elektřiny, má smysl se podívat i na spotřebu myčky nádobí či pračky.

Audio-Video

Má se vypínat i televize se set top boxem? Ušetřím tím něco? Myslím třeba na noc, když spíme.

Aktuálně jsou na trhu TV, které mají maximální spotřebu v pohotovostním režimu 0,5 W.

Pokud budete na noc vypínat jen TV a set-top box zůstane zapnutý (příkon 9,3 W), potom spotřeba tohoto kompletu v noci (10 hodin) bude za rok 336 korun. Pokud váš set-top box disponuje pohotovostním režimem s rychlým startem (příkon 8,3 W), potom s ním příliš neušetříte. Roční spotřeba klesne jen o 34 korun. Pokud ovšem opravdu použijete pohotovostní režim (příkon 0,63 W - někdy označován jako ECO), noční spotřeba TV a set-top boxu klesne na 39 korun za rok.

U kterých televizorů dochází k větší spotřebě? 

Zásadním parametrem pro výši spotřeby je velikost obrazovky. Jak vidno v tabulce níže, bez ohledu na zobrazovací technologii je právě délka úhlopříčky zásadní. Zobrazovací technologie je až druhotným faktorem. U ní mnohem větší roli než spotřeba hraje pořizovací cena a vlastnosti obrazu. Zatímco OLED vyniká skvělým kontrastem mezi bílou a černou (tj. má černou opravdu černou), QLED technologie má vyšší kvalitu zobrazení barev, protože dokáže pokrýt téměř celé barevné spektrum (gamut DCI-P3). Technologie MiniLED přináší výhody obou výše zmíněných, ale je dražší. Poslední (již nenabízenou) technologií je plazma, která je z hlediska spotřeby nejméně vhodnou variantou. Náklady na její provoz jsou dokonce o 50 procent vyšší. Pokud máte tuto televizi, doporučujeme ji i přes výborný obraz vyměnit.

Modelový příklad celkové spotřeby a nákladů jednotlivých typů TV vychází ze situace, kdy je daná TV v provozu každý den po dobu 4 hodin.

technologie úhlopříčka spotřeba stand-by spotřeba provoz doba stand-by doba provozu celková roční spotřeba roční výdaj

Lednice

1) Používám ony vypínací trojzásuvky. V poloze zapnuto svítí kontrolka. Protože jich mám v provozu více než deset, zajímalo by mne, kolik mne jejich provoz naprázdno stojí, tedy jaká je jejich spotřeba v době, když svítí kontrolka.

2) Vlastním nepoužitou lednici pořízenou cca v roce 1990. Jak jsem si přečetl, její provoz stojí násobek toho co odpovídajícího současného produktu. Samozřejmě ji nebudu používat jako první. Přesto mne napadlo, nemohla-li by sloužit při nastavení například na +10 stupňů Celsia. Tedy jako jakýsi mezisklad pro krátkodobé uložení nápojů a potravin, které budou bezprostředně za několik hodin konzumovány. Byla by i při takovém provozu tak drasticky nehospodárná, a tedy jednoznačně nevhodná?

Ad 1) Jako kontrolka síťového napětí 230 V se nejčastěji používá tzv. doutnavka. To je elektronická součástka, která vyzařuje světlo. Malý typ doutnavky má zápalné napětí okolo 70 V, pro připojení k síti 230 V je proto nutné snížit napětí předřadným odporem o hodnotě 100 až 150 kΩ. Spotřeba doutnavky v napájecí síti 230 V se sériovým odporem 100 kΩ je 0,4 W (0,1 W doutnavka + 0,3 W předřadný odpor). Celková denní spotřeba jedné doutnavky tedy představuje přibližně 9,6 Wh, což ročně činí kolem 3,5 kWh. Při současné ceně za kWh elektřiny včetně daně a distribuce cca 9 Kč by tedy roční provoz jedné doutnavky přišel na necelých 32 korun. V současné době se tedy přechází na LED indikátory, které nepotřebují předřadný odpor a mají spotřebu přibližně desetkrát nižší.

Ad 2) Bez znalosti konkrétního typu lednice nemůžeme posoudit přímo váš případ. S ohledem na to, že nebyla dlouho v provozu, je těžko předvídatelné i její další chování (jako například výdrž). Jak se její stáří, stav i nestandardní používání projeví na spotřebě, můžeme jen hádat. Tady bychom doporučili spotřebu si změřit s použitím měřiče spotřeby, který si můžete zakoupit, případně vypůjčit (přístroje zapůjčuje např. PRE). Každopádně váš návrh na použití určitě nerealizujte, pokud vám jde o hospodárnost provozu. Pokud vám ale jde o pohodlí a případná nehospodárnost je pro vás akceptovatelnou daní, záleží jen na vás. S ohledem na rostoucí ceny energií to ale my doporučit nemůžeme.

Energožrouti v domácnosti stojí tisíce ročně, ale lze je levně porazit

Abychom vám alespoň trochu pomohli: starší lednice (tehdejší) energetické třídy B má i bez námrazy až 2,3× vyšší spotřebu než nová, úsporná (437 proti 203 kWh). Rozdíl v nákladech za elektrickou energii při současné ceně za kWh elektřiny včetně daně a distribuce cca 9 Kč je za rok přes 2 100 korun. S mírnou námrazou to může být skoro 3 000 korun ročně. Určitě stojí za to zvážit výměnu, protože po třech, třech a půl letech se investice začne vracet.

Dosud mám velkou chladničku i velkou mrazničku. Chci je nahradit jedním spotřebičem (obsah chladničky cca 200 l a mrazničky 100 l.) Jaký byste mi doporučil a jaké by mělo být označení na energetickém štítku.

Pro finální výběr bude samozřejmě rozhodující rozpočet. Aktuálně jsou v nabídce chladničky s objemem okolo 220 l a s mrazákem 100 l. V nedávné době se měnil vzhled energetických štítků, aby byly přehlednější a srozumitelnější. Dodejme, že výrobky, které doposud splňovaly požadavky stávající nejlepší třídy A+++, se nově ocitají v kategorii B až C, protože se změnil i proces testování a přidělování příslušných tříd. To je i případ ledniček, ty nejúspornější jsou ve třídách B a C.

Čím lepší energetická třída, tím menší je spotřeba, ale bohužel i vyšší cena. Abychom vám alespoň trochu pomohli: starší lednice (tehdejší) energetické třídy B má i bez námrazy až 2,3× vyšší spotřebu než nová, úsporná (437 proti 203 kWh). Rozdíl v nákladech za elektrickou energii při současné ceně za kWh elektřiny včetně daně a distribuce cca 9 Kč je za rok přes 2 100 korun.

S mírnou námrazou to může být skoro 3 000 korun ročně. Určitě stojí za to zvážit výměnu, protože po třech, třech a půl letech se investice začne vracet.

Když tedy chladící těleso/plochu, pokryje sníh nebo led, zhorší se efektivita procesu. Je pravda, že se tento efekt neprojeví v okamžité spotřebě elektrické energie, ale v čase, který mraznička aktivně ochlazuje = spotřebovává energii. Tím tedy narůstá spotřeba a náklady v roce. Jak významně se projeví, je závislé na typu spotřebiče a na materiálech v něm použitých. Zmíněných 30 % při 0,5 cm silné námraze nemusí odpovídat u každého spotřebiče. Velkou roli vždy hrají parametry modelového příkladu a kolik proměnných se bere v potaz nebo se naopak úmyslně pomíjí pro zjednodušení a tím i pochopitelnost. Kromě obvyklých to mohou být četnost a délka otevírání dvířek, okolní teplota, přímý sluneční svit, odvětrávání a další.


Další kuchyňské spotřebiče

Spotřeba myčky je dána teplotou vody a hmotností nádobí. Lehké nádobí z opálového skla ušetří proti kameninovému elektrickou energii.

Spotřeba myčky jako dalších elektrospotřebičů je vyjádřena energetickým štítkem, kde je navíc uvedena i spotřeba vody za určitý počet cyklů. V nedávné době se měnil vzhled energetických štítků, aby byly přehlednější a srozumitelnější. Dodejme, že výrobky, které doposud splňovaly požadavky stávající nejlepší třídy A+++, se nově ocitají v kategorii B až C, protože se změnil i proces testování a přidělování příslušných tříd.

Hmotnost umývaného nádobí nemá na spotřebu elektřiny a vody zdaleka takový vliv jako zvolený mycí program. U hlavního (normálního nebo standardního) programu se nádobí myje při teplotě v rozmezí od 50 do 70 °C. Je určený pro každodenní mytí běžně používaného nádobí.

Úsporný (bio, eko) program používá nižší teplotu mezi 45 a 55 °C. V ideálním případě spotřebuje méně elektrické energie i vody, samotný mycí cyklus trvá však výrazně déle. U intenzivního programu mytí probíhá při teplotě 70 až 75 °C, neboť je určen pro mytí silně znečistěného nádobí.

Stále běžnější jsou automatické programy, které postupně nahrazují klasické programy. Myčka sama vyhodnotí stupeň zašpinění nádobí a tomu přizpůsobí teplotu vody i délku mytí. Program poloviční náplň je určen k mytí malého množství nádobí, nicméně oproti názvu spotřeba vody ani elektřiny zdaleka není v porovnání s klasickými programy poloviční.

Štítky používané do 28. 2. 2021 a od 1. 3. 2021

Zajímavá je spotřeba rychlovarné konvice.

Příkon rychlovarných konvic se pohybuje od 650 do 3 000 W. Nejběžnější typy o objemu 1,7 litru mají příkon kolem 2 200 W, uvaření vody se realizuje v řádu minut. To znamená při čtyřech použitích denně a době jednoho vaření v délce jedné minuty spotřebu asi 0,037 kWh.

Mimochodem, při ceně za kWh elektřiny včetně daně a distribuce cca 9 Kč za vaše čtyři kávy platíte asi 33 haléřů. Pokud svůj rituál dodržujete skutečně denně, elektřina vás ročně vyjde na 120 korun.

Jak jsou na tom mikrovlnky?

O spotřebě mikrovlnných trub rozhoduje řada faktorů. Především jejich vybavení a také k čemu slouží, jestli pouze k rozmrazování a ohřevu jídla nebo i k pečení a grilování. Výkon těch nejběžnějších se pohybuje v rozpětí 700 až 900 W, příkon v rozmezí 1 000 až 3 000 W. Pokud jsou na displeji hodiny, je to sice praktické, ale zvyšuje se tím spotřeba v pohotovostním režimu. Modernější trouby mají tzv. ECO funkci, která příkon ve stand-by režimu snižuje na minimum. Podle nařízení Evropské unie musí od roku 2010 všechny domácí spotřebiče v pohotovostním režimu omezit svou spotřebu na maximálně 1 W za hodinu. Od roku 2013 je maximální spotřeba ve stand-by režimu omezena na 0,5 W (pokud má zařízení displej, může to být až 1 W).

Jedno tříminutové ohřátí jídla v mikrovlnce se slabším příkonem (700 W) vyjde přibližně na 99 haléřů. Pokud v průměru denně použijeme tříminutový cyklus s tuto mikrovlnnou troubou třikrát, ročně takové ohřívání jídla stojí kolem 351 korun. S výkonnější mikrovlnkou (1 250 W) se roční náklady při stejném výkonu dostanou na 628 korun.

Je ale třeba vzít v potaz, že s rostoucím výkonem se může zkracovat doba ohřevu (záleží na tom, co ohříváme). Pokud zkrátíme ohřev na dvě minuty a zachováme frekvenci, potom to ročně bude 418 korun. S ještě výkonnějším spotřebičem se dostaneme na 937 korun. Nesmíme ale zapomínat, že rostoucí příkon mikrovlnné trouby se nemusí odrazit jen na výkonu a s ním i na rychlosti ohřevu, ale uplatní se i u dalších funkcí (grilování, pečení), na větším displeji atd.

Příkon průměr Doba ohřevu (cyklus) 1-4 minuty ohřívání Cena za kWh elektřiny Spotřeba elektřiny Cena za jeden cyklus Cena za tři cykly Cena za rok při třech cyklech denně